Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Odpoczynek na Mazurach z szacunkiem do wody

Stanica Stranda nad jeziorem Kisajno to miejsce, w którym możesz odpocząć ze spokojnym sumieniem. Zarządzająca stanicą firma zainwestowała Fundusze Norweskie i EOG w rozwój swojej oferty i proekologiczne rozwiązania.

"Tam gdzie fale nas bujają
Gdzie się ludzie opalają
Wschody słońca piękne są
I komary w **** tną"

To fragment (ocenzurowany przez nas) jednej z najpopularniejszych szant zachęcających do odwiedzenia Mazur. Czujecie ten klimat? Woda, słońce, łódki, cisza, komary, świerszcze, wschody i zachody słońca, grill. Aż żal, że dopiero marzec

Wschód Słońca nad Jeziorem Kisajno i Stanicą Stranda (fot. Stranda)Wschód Słońca nad Jeziorem Kisajno i Stanicą Stranda (fot. Stranda)

Jednak cieplejsze dni już blisko. Dlatego żeby rozgrzać Wasze serca i apetyty na odpoczynek chcielibyśmy zachęcić Was do odwiedzenia miejsca, które bardzo zmieniło się dzięki dofinansowaniu z Funduszy Norweskich i EOG. Chodzi o  Stanicę Wodną Stranda nad jeziorem Kisajno w Giżycku.

Piszemy o tym dzisiaj nieprzypadkowo. 22 marca to Światowy Dzień Wody. Prawie wszyscy piszą wtedy o czystości rzek i mórz albo o wiodącym temacie w danym roku. W 2024 roku tematem wiodącym jest „Woda na rzecz pokoju”. My postanowiliśmy podejść do tematu trochę inaczej. Wybraliśmy projekt, który pokazuje, że człowiek może korzystać z wody odpowiedzialnie, tzn. dla swoich potrzeb, ale z szacunkiem do niej.

Zarządzająca stanicą (stanica oznacza schronisko na szlaku wodnym) firma Stranda sp. z o.o. postanowiła sięgnąć po Fundusze Norweskie i EOG po to żeby rozwinąć swoją działalność. Historia stanicy sięga jeszcze lat 70., kiedy to była obiektem wojskowym. Z czasem jej charakter zmienił się na turystyczny. Dzisiaj to m.in. przystań jachtowa dla 200 jednostek, tawerna z browarem rzemieślniczym na 200 osób, domki turystyczne, place zabaw.

Port Stranda (fot. Stranda)Port Stranda (fot. Stranda)

Celem projektu finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG było przywrócenie w pełni działalności z dawnych lat i wydłużenie sezonu turystycznego.

"Zadbaliśmy przy tym o środowisko m.in. poprzez budowę instalacji fotowoltaicznej i systemu do opróżniania toalet z jachtów" – mówi Damian Nietrzeba, dyrektor Stanicy Wodnej Stranda.

Zakończona jesienią 2022 roku inwestycja finansowana z Funduszy Norweskich i EOG pozwoliła m.in.:

  • wybudować 12 domów rybaka i je wyposażyć (dzięki temu zwiększyła się baza noclegowa stanicy),
  • kupić platformę dla wędkarzy,
  • zagospodarować teren portu (np. oświetlenie, oznakowanie, monitoring),
  • wprowadzić nowoczesny system kontroli dostępu pojazdów w porcie,
  • przebudować pomosty i slip (slip to mała pochylnia prowadząca z lądu do wody),
  • zbudować przepompownię,
  • zmodernizować sanitariaty,
  • kupić kontener chłodniczy do obsługi wędkarzy w porcie,
  • zmodernizować słupki elektryczne do ładowania jednostek o napędzie elektrycznym
  • oraz wybudować instalację fotowoltaiczną o mocy 2x39,69 kw i zbudować budynek techniczny z systemem do opróżniania toalet z jachtów.

Domy Rybaka (fot. Stranda)Domy Rybaka (fot. Stranda)

Firma wprowadziła też pakiety turystyczne obejmujące m.in. naukę wędkowania, warsztaty kulinarne, warsztaty krajoznawcze, połowy na kutrze oraz wycieczki krajoznawcze Szlakiem Wielkich Jezior.

"Priorytetem w konstrukcji programów pobytu w stanicy jest edukacja ekologiczna i idea ochrony wód przed szkodliwym działaniem turystyki wodnej– tłumaczy Damian Nietrzeba.

Słowa te mają poparcie w faktach, bo dzięki projektowi udało się ograniczyć wpływ firmy na środowisko – roczna emisja dwutlenku węgla spadła o 78 ton, a zużycie energii ze źródeł konwencjonalnych o 80 MWh.

Słupki do ładowania łodzi o napędzie elektrycznym (fot. Stranda)Słupki do ładowania łodzi o napędzie elektrycznym (fot. Stranda)

"Wypoczywaj aktywnie, poznawaj region, weź wędkę do ręki... Życzymy pięknych momentów i wspaniałej przygody...– czytamy na stronie promującej Domy Rybaka.

To jak? Widzimy się wkrótce na Mazurach?

Pomost w Stanicy Stranda (fot. Stranda)Pomost w Stanicy Stranda (fot. Stranda)

Projekt „Innowacja w obszarze usług portowych – Stranda sp. z o.o.” uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 717 tys. euro z Funduszy Norweskich i EOG w ramach Programu Przedsiębiorczość i Innowacje.

Zajrzyj na stronę internetową projektu. Znajdziesz tam m.in. zdjęcia, na których zobaczysz co zmieniło się w stanicy dzięki Funduszom Norweskim i EOG.