Z tego artykułu nie dowiesz się kiedy ogłosimy kolejne konkursy i kto będzie mógł w nich wystartować. Dowiesz się za to dlaczego tak jest i co zrobimy żeby kolejne konkursy jak najszybciej uruchomić.
W telegraficznym skrócie – kończymy trzecią edycję Funduszy Norweskich i EOG i rozpoczynamy czwartą.
Pytania (na razie) bez odpowiedzi
Jesteśmy w przestrzeni pomiędzy poszczególnymi rozdaniami i to jest główny powód tego, że nie możemy w tej chwili odpowiedzieć na Wasze pytania, które dostajemy praktycznie codziennie.
Najczęściej pytacie nas:
- „Na co przeznaczone będą pieniądze z czwartej edycji Funduszy Norweskich i EOG?”,
- „Kiedy pierwszy konkurs dla… (tutaj najczęściej pytacie o organizacje pozarządowe i firmy)”,
- „Chciałbym / Chciałabym zrobić / wybudować / rozwinąć… Czy macie dla mnie jakąś ofertę?”.
W tym artykule chcielibyśmy napisać Wam co teraz robimy żeby jak najszybciej mieć odpowiedzi.
Koniec trzeciej edycji
Po pierwsze, kończymy trzecią edycję Funduszy Norweskich i EOG. Nie planujemy już żadnych konkursów.
30 kwietnia 2024 roku minął tzw. okres kwalifikowalności wydatków dla większości projektów realizowanych z pomocą tych funduszy. Oznacza to, że wydatki, które beneficjenci ponieśli do tego czasu, mogą zostać zrefundowane. Od tej zasady są oczywiście wyjątki, ale w największym skrócie można powiedzieć, że projekty można było finansować z Funduszy Norweskich i EOG do końca kwietnia 2024 roku.
Jeśli jesteście zainteresowani tym, co udało się zrobić za te fundusze, zachęcamy Was do zajrzenia do sekcji aktualności. Znajdziecie tam informacje o konferencjach podsumowujących poszczególne programy, które organizowali operatorzy oraz zbiorcze podsumowanie całej trzeciej edycji, przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
W 2025 roku będziemy też zamykać Fundusz Współpracy Dwustronnej (FWD) i Pomoc Techniczną.
Kwalifikowalność wydatków w FWD kończy się 30 kwietnia 2025 roku. FWD jest częścią Funduszy Norweskich i EOG dla Polski. Jego celem jest wzmocnienie stosunków dwustronnych między Państwami-Darczyńcami (Norwegią, Islandią i Liechtensteinem) a Państwami-Beneficjentami. Z FWD finansowane były ciekawe inicjatywy, m.in.:
- międzynarodowy festiwal filmów o tematyce penitencjarnej „Prison Movie”,
- konkurs „BeFORme” dla organizacji pozarządowych na działania łączące pokolenia i pozwalające na wymianę doświadczeń z podmiotami z Norwegii,
- konkurs dla podmiotów, które chciały realizować działania z zakresu zielonej transformacji.
Z kolei w sierpniu kończy się kwalifikowalność wydatków Pomocy Technicznej. To część Funduszy Norweskich i EOG, która działa jak „olej” w silniku samochodowym. Z niej finansowane są np. wynagrodzenia pracowników zajmujących się funduszami czy wydatki na działania komunikacyjne. Chodzi po prostu o to żeby system wdrażania Funduszy Norweskich i EOG działał prawidłowo.
Operatorzy w tej chwili przygotowują raporty końcowe z realizacji swoich programów. My, czyli Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK), również przygotowujemy swój Final Strategic Report. Dokumenty trafią do Biura Mechanizmów Finansowych (BMF) w Brukseli. BMF przeanalizuje je i na sam koniec wyśle do nas pismo z informacją o zakończeniu trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG.
Nadchodzi czwarta edycja
Nowe rozdanie Funduszy Norweskich i EOG będzie jeszcze bardziej korzystne dla Polski. Nasz kraj dostanie prawie 925 mln euro. Ponownie będzie to najwięcej ze wszystkich państw korzystających z tych funduszy.
Trzy główne cele, na które trafią fundusze z nowego rozdania to:
- zielona transformacja Europy,
- demokracja,
- państwo prawa i prawa człowieka, włączenie społeczne i odporność.
Obecnie trwają negocjacje Polski z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią dotyczące szczegółowego podziału puli dla Polski. Po ich zakończeniu dowiemy się na jakie cele, programy i w jakiej wysokości przeznaczymy „nasze” 925 mln euro. Informacja o tym znajdzie się w Memorandum of Understanding, czyli umowie międzynarodowej pomiędzy Polską a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Podpisanie memorandum planujemy w pierwszej połowie 2025 roku.
Po podpisaniu Memorandum of Understanding powstaną poszczególne programy. Wskazani zostaną też ich operatorzy. Wtedy będziemy mogli określić terminy naborów i odpowiedzieć na Wasze pytania.
Fundusz Społeczeństwa Obywatelskiego
Częścią alokacji dla Polski jest Fundusz Społeczeństwa Obywatelskiego (Civil Society Fund, CSF). Z tego źródła dla naszego kraju przeznaczono prawie 95 mln euro. Formalnie CSF nie jest częścią Memorandum of Understanding, bo zarządzają nim bezpośrednio Islandia, Liechtenstein i Norwegia.
Obecnie trwają konsultacje i spotkania informacyjne w poszczególnych krajach. Spotkanie dla Polski BMF zaplanował na 22 stycznia w Warszawie. Zwracamy uwagę, że data się zmieniła, bo pierwotnie spotkanie planowano na 5 lutego.
Z kolei do 8 kwietnia 2025 roku BMF przyjmuje wnioski od podmiotów, które chcą być operatorami CSF w poszczególnych krajach. Operator będzie zajmował się wdrażaniem CSF na zlecenie Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
Więcej informacji na temat CSF, spotkań informacyjnych, konsultacji i naboru na operatorów znajdziecie w artykule „Nowy Fundusz Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszy Norweskich i EOG”.