Konferencja zamykająca III edycję Funduszy Norweskich i EOG w Polsce | PL
Ochrona środowiska, badania naukowe, rozwój lokalny, przedsiębiorczość i innowacje, kultura, sprawiedliwość, sprawy wewnętrzne, edukacja, zdrowie, społeczeństwo obywatelskie — to obszary, do których trafiły pieniądze z Funduszy Norweskich i EOG 2014-2021 w Polsce. Beneficjenci zrealizowali 1800 projektów. Aż 683 projekty realizowane były w partnerstwie z firmami, instytucjami i jednostkami naukowymi z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. O tym wszystkim rozmawiano podczas konferencji zamykającej trzecią edycję Funduszy Norweskich i EOG w Polsce, która odbyła się 3 grudnia w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej w Warszawie.
W 2024 roku zbiegło się kilka istotnych wydarzeń dla Funduszy Norweskich i EOG:
- zakończenie trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG,
- przygotowania do czwartej edycji,
- jubileusz 20-lecia tych mechanizmów finansowych i członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
"Trzecia edycja Funduszy Norweskich i EOG to historia sukcesu osiągniętego mimo licznych wyzwań. Dzięki największemu budżetowi wśród 15 państw-beneficjentów za ok. 3,5 mld zł (809,3 mln euro) zrealizowaliśmy niemal 1800 projektów. Zwiększyliśmy m.in. konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, podnieśliśmy jakość życia mieszkańców średnich i małych miast. Wsparcie dla naukowców i instytucji edukacyjnych przyczyniło się do rozwoju badań naukowych, unowocześnienia oferty edukacyjnej i wzmacniania współpracy międzynarodowej w tym obszarze" - mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podczas otwarcia konferencji.
Przemówienie wiceministra funduszy i polityki regionalnej Konrada Wojnarowskiego
"Norweskie wsparcie w ramach Funduszy Norweskich i EOG jest jedną z naszych kluczowych inwestycji w przyszłość Europy. To namacalny wyraz naszej wiary w spójność, sprawiedliwość społeczną i siłę społeczeństwa obywatelskiego. W Polsce od dwudziestu lat wspólnie pracujemy nad zmniejszaniem różnic społecznych i ekonomicznych w Europie. Zrealizowaliśmy tysiące projektów budujących potencjał i wspierających trwałe polsko-norweskie relacje, partnerstwa i przyjaźnie" - powiedziała Maria Varteressian, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Norwegii.
Przemówienie Marii Varteressian, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Norwegii
"Islandia przywiązuje dużą wagę do bliskiego partnerstwa z Norwegią i Liechtensteinem, ponieważ wspólnie staramy się zapewnić niezbędne zasoby i narzędzia do wzmocnienia współpracy z Polską za pośrednictwem Funduszy EOG. Granty te, wraz z ramami współpracy dwustronnej między Polską a Islandią, utorowały drogę do niezwykłych osiągnięć" - powiedział Friðrik Jónsson, ambasador Islandii w Polsce.
Przemówienie Friðrika Jónssona, ambasadora Islandii w Polsce
"Fundusze EOG podkreślają silne zaangażowanie Liechtensteinu na rzecz jednolitego rynku, które, jak zawsze podkreślał nieżyjący już Jacques Delors, idzie w parze z europejską solidarnością i wspieraniem spójności społecznej i gospodarczej w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przez ponad 20 lat udało się zrealizować wiele znaczących projektów, które zbliżyły do siebie Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Polskę, mając na celu zmniejszenie różnic gospodarczych i społecznych w EOG oraz wzmocnienie naszych dwustronnych więzi" - powiedziała Alina Brunhart, pierwszy sekretarz, w przedstawicielstwie Liechtensteinu w Brukseli.
Przemówienie Aliny Brunhart, pierwszej sekretarz w przedstawicielstwie Liechtensteinu w Brukseli
Od badań naukowcych po dialog społeczny
W ramach trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG ogłoszono 50 naborów wniosków w 13 programach. Wdrażano również tzw. projekty predefiniowane, czyli takie, których realizację zapisano w dokumentach programowych.
W ramach 13 programów tej edycji zrealizowano projekty z takich obszarów jak badania naukowe, ochrona środowiska, rozwój lokalny, przedsiębiorczość i innowacje, kultura, zdrowie, społeczeństwo obywatelskie, sprawiedliwość, edukacja, sprawy wewnętrzne współpraca dwustronna, dialog społeczny i godna praca.
Prezentację podsumowującą trzecią edycję Funduszy Norweskich i EOG w Polsce przedstawia Maciej Aulak, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych MFiPR
"Mechanizmy te pozwoliły nam nie tylko zmniejszać różnice społeczno-gospodarcze, ale także budować dobre relacje z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Jesteśmy jak pasujące do siebie puzzle" - każdy element naszej współpracy tworzy spójną i skuteczną całość" - mówi wiceminister Konrad Wojnarowski.
Panel dyskusyjny "Green". Od lewej: Agnieszka Sznyk (Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju), Elżbieta Gralec (zastępca prezydenta Starachowic), Piotr Bogusz (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Witold Retke (NFOŚiGW), Anna Butrym (moderator)
Współpraca bilateralna
Współpraca dwustronna, czyli pomiędzy Polską a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią, była jednym z kluczowych elementów tej edycji. 683 projekty zostały zrealizowane w partnerstwie z podmiotami (np. firmami, uczelniami, instytucjami państwowymi i samorządowymi) z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
Wywiad na scenie z profesorem Mateuszem Grygorukiem z SGGW na temat projektu badawczego dotyczącego mokradeł
Łatwo nie było
Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, inflacja, zerwane łańcuchy dostaw - z tym musieli się mierzyć beneficjenci i instytucje wdrażające Fundusze Norweskie i EOG.
Dzięki elastycznemu i szybkiemu reagowaniu na potrzeby, środki Funduszy Norweskich i EOG wspierały m.in. szpitale, pomoc uchodźcom oraz projekty edukacyjne i medyczne. Również w odpowiedzi na powodzie w południowej Polsce środki te zostały przeznaczone na przeciwdziałanie ich skutkom. Około 8,5 mln zł zostało przeznaczone na pomoc poszkodowanym rodzinom oraz zabezpieczenie dostępu do opieki zdrowotnej w regionie.
Panel dyskusyjny "Competitive". Od lewej: Paulina Zadura (PARP), Maciej Jędrzejek (NCBiR), Marzena Oliwkiewicz-Miklasińska (NCN), Aleksandra W. Haugstad (Research Council of Norway), Anna Butrym (moderator)
Kolejna edycja grantów
Rok 2024 i 2025 to czas przygotowań do nowej perspektywy Funduszy Norweskich i EOG.
Negocjacje pomiędzy Komisją Europejską a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią zakończono w grudniu 2023 roku, a Memorandum of Understanding – umowę międzynarodową pomiędzy Polską a tymi trzema państwami - dla czwartej edycji ma być podpisane w pierwszej połowie 2025 roku.
Wywiad z Katarzyną Ruszkowską, wójtem gminy Stoszowice oraz Grzegorzem Basińskim, konserwatorem zabytków w Twierdzy Srebrna Góra dotyczył projektu realizowanego przez twierdzę
O Funduszach Norweskich i EOG
Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli tzw. Fundusze Norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Ich głównym celem jest wyrównanie różnic ekonomicznych i społecznych oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Chcesz zgłębić temat?
Zobacz, co działo się na naszej konferencji podsumowującej trzecią edycję Funduszy Norweskich i EOG:
- prezentacja w języku angielskim (PDF 33 MB)
- zapis transmisji live z wydarzenia
- agenda wydarzenia (PDF 192 KB)
Panel dyskusyjny "Inclusive". Od lewej: Sylwia Sobiepan (Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, Fundacja im. Stefana Batorego), Katarzyna Binkiewicz (MKiDN), Magdalena Zdrojewska (MSWiA), Krzysztof Stanowski (Urząd Miasta Lublin), Anna Butrym (moderator)
Wywiad z Ewą Sokołowską i Michałem Siromskim ze Stowarzyszenia Gildia Superbohaterów, którzy pomogli kobietom doświadczającym przemocy domowej w Gniewkowie
Rozmowa 1 na 1 pomiędzy Elitą Cakule z Norwegian Association of Local and Regional Authorities oraz Kamilem Wiederem z Wydziału Wsparcia JST w Departamencie Programów Pomocowych MFiPR
Tomasz Gajewski, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy i Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości mówi o współpracy bilateralnej w ramach programu Sprawiedliwość
Ragna Fidjestøl, Dyrektor Zarządzająca Biurem Mechanizmów Finansowych w Brukseli
Uczestnicy konferencji
Powitanie wiceministra Konrada Wojnarowskiego z ambasadorem Norwegii w Polsce Øysteinem Bø. Po lewej stronie Maria Varteressian, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Norwegii