Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jest zgoda Rady UE na kolejną pulę Funduszy Norweskich i EOG

25 czerwca 2024 roku Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na to, by Komisja Europejska podpisała umowy z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią w sprawie czwartej edycji Funduszy Norweskich i EOG.

Decyzja Rady oznacza, że Komisja może teraz w imieniu Unii Europejskiej podpisać umowy z tymi trzema państwami dotyczące Funduszy Norweskich i EOG na lata 2021-2028.

Chodzi o umowy w sprawie:

  • Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2021-2028,
  • Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2021-2028.

Do umów z Norwegią i Islandią dołączone zostaną protokoły dodatkowe, które przewidują liberalizację dostępu do rynku UE dla ryb i produktów rybołówstwa pochodzących z tych krajów.

Umowy zamykające negocjacje

Negocjacje pomiędzy Komisją Europejską a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią w sprawie Funduszy Norweskich i EOG na lata 2021-2028 zakończyły się w listopadzie 2023 roku. Muszą one zostać sfinalizowane umowami, które staną się częścią porządku prawnego UE. Decyzja Rady dotyczy zgody na podpisanie właśnie tych umów przez Komisję Europejską. Swoją zgodę musi jeszcze wyrazić Parlament Europejski.

Ile dla Polski i na co

Z Funduszy Norweskich i EOG na lata 2021-2028 skorzystają następujące kraje: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Polska z Funduszy Norweskich i EOG na lata 2021-2028 otrzyma najwięcej z tej grupy. Będzie to prawie 925,9 mln euro.

Na tym etapie wiadomo, że państwa-beneficjenci będą mogły przeznaczyć pieniądze na 3 ogólne priorytety

  • zielona transformacja Europy,
  • demokracja, praworządność i prawa człowieka,
  • włączenie społeczne i odporność.

Co dalej

Po podpisaniu umów pomiędzy Unią Europejską a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią, każde z państw-beneficjentów rozpocznie negocjacje z tymi trzema państwami. Efektem negocjacji będą umowy międzynarodowe (Memoranda of Understanding), w których wskazane zostaną szczegółowe cele, na jakie dane państwo będzie mogło przeznaczyć Fundusze Norweskie i EOG.

Kolejnym krokiem będzie podpisanie umów na poszczególne programy pomiędzy państwami beneficjentami a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią.

Proces negocjacji będzie koordynowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Szczegółowe informacje oraz dokumenty znajdują się w komunikacie Rady Unii Europejskiej z 25 czerwca 2024 r.