Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Miasto, które kocha ludzi

14 lutego to Walentynki. Walentynki to miłość. Miłość to love. Love to fragment słowa JarosLove – nazwy projektu miasta Jarosław, który, jak deklarują twórcy, powstał z miłości do ludzi. W święto zakochanych chcemy Wam o tym projekcie opowiedzieć.

Jarosław to miasto z bogatą historią. Dosłownie bogatą! Największy rozkwit przeżywało w XVI i XVII wieku. Trzy razy w roku odbywały się tutaj wielkie jarmarki kupieckie, które potrafiły zgromadzić nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Ten największy odbywał się w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pozostałe w Popielec i na św. Andrzeja. Podczas jarmarków bogacili się jarosławscy piekarze, rzeźnicy, piwowarzy, krawcy, szewcy, kowale i przedstawiciele innych cechów.

Inną dziedziną, w której wyróżniał się Jarosław, była edukacja. To właśnie tutaj powstało pierwsze na ziemiach ruskich kolegium jezuickie, słynące z bardzo wysokiego poziomu nauczania.

W rozwoju miasta pomagało dogodne położenie nad rzeką San oraz na szlaku handlowym ze Śląska na Ruś.

Jarosławski ratusz przystrojony z okazji Walentynek (fot. Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu)Jarosławski ratusz przystrojony z okazji Walentynek (fot. Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu)

Jarosław z problemami

Dziś to piękne miasto boryka się z wieloma problemami, charakterystycznymi dla miast średniej wielkości w Polsce, które na skutek przemian ustrojowych utraciły swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Problemy to m.in. zmniejszająca się liczba mieszkańców i starzenie się społeczeństwa. Jeszcze do przełomu lat 80. i 90. populacja miasta rosła, ale upadek zakładów przemysłowych na początku lat 90. odwrócił ten trend. Najwięcej ludzi mieszkało w mieście w 1991 r. - 42 352 osób -  czyli o 6308 więcej niż w 2020 r., kiedy było to już tylko 36 044 osób. Tak duży ubytek ludności to efekt utrzymującego się zarówno ujemnego salda migracji (więcej ludzi wyjeżdża niż przyjeżdża) oraz ujemnego przyrostu naturalnego.

Dużym wyzwaniem jest też słaba jakoś powietrza w mieście. Według danych WHO Jarosław znalazł się na niechlubnym 20 miejscu spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w całej Europie oraz jest najbardziej zanieczyszczonym na Podkarpaciu.

Jarmark Jarosławski w sierpniu 2023 r. (fot. UM Jarosław)Jarmark Jarosławski w sierpniu 2023 r. (fot. UM Jarosław)

Człowiek jest najważniejszy

Władze miasta postanowiły działać i stworzyły kompleksowy projekt rozwoju miasta, na który pozyskały Fundusze Norweskie. Tytuł projektu to: „Jaroslove – z miłości do ludzi”, a jego motto: „Człowiek jest najważniejszy”.

"W rozwoju miasta człowiek jest najważniejszy, ponieważ to on je współtworzy i rozwija" – piszą autorzy Planu Rozwoju Lokalnego, czyli opracowania, które powstało w ramach projektu.

Jarmark Jarosławski w sierpniu 2023 r. (fot. UM Jarosław)Jarmark Jarosławski w sierpniu 2023 r. (fot. UM Jarosław)

Czym jest Jaroslove

Projekt Jaroslove to tak naprawdę zestaw różnych przedsięwzięć, które mają pomóc Jarosławowi rozwinąć się. Są wśród nich działania typowo inwestycyjne, jak i miękkie, ukierunkowane np. na rozwój relacji międzyludzkich czy kompetencji mieszkańców. Przykładowe działania w ramach projektu:        

  • budowa centrum przesiadkowego z zieloną wiatą,
  • stworzenie Jarosławskiej Karty Miejskiej (system z punktu widzenia mieszkańca ma być „miastem w pigułce”, które umożliwi załatwianie codziennych spraw w jednym miejscu, a zastosowane rozwiązanie ma w przyszłości integrować i skupiać coraz to nowe usługi),
  • organizacja Jarmarku Jarosławskiego,
  • budowa windy dla osób z niepełnosprawnościami w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza,
  • organizacja półkolonii dla dzieci,
  • utworzenie Punktu Pozyskiwania i Obsługi Inwestora,
  • utworzenie Informatycznego Centrum Zarządzania Miastem,
  • zakup autobusu niskoemisyjnego.

Wizualizacja wiaty z zielonym dachem w centrum przesiadkowym w Jarosławiu (fot. UM Jarosław)Wizualizacja wiaty z zielonym dachem w centrum przesiadkowym w Jarosławiu (fot. UM Jarosław)

To oczywiście tylko wybrane inicjatywy. Jest ich dużo więcej. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu oraz fanpage’a projektu na portalu Facebook. Tam znajdziecie informacje o najnowszych wydarzeniach.

Na projekt „Jaroslove – z miłości do ludzi” miasto pozyskało ponad 17,3 mln zł z Funduszy Norweskich w ramach programu Rozwój Lokalny. Partnerami projektu są: Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu, Fundacja Regionalny Klaster Ekonomii Społecznej i Innowacji „Centrum Rozwoju”, Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jarosław-Przeworsk, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu.