Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Norweskie i szwajcarskie kino na festiwalu Młode Horyzonty

W sobotę 28 września 2024 r. rusza festiwal Młode Horyzonty. Na festiwalu można będzie zobaczyć 20 filmów z Norwegii i 6 ze Szwajcarii.

Obecność kina norweskiego i szwajcarskiego na festiwalu to efekt współpracy Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, które organizuje festiwal, z Funduszami Norweskimi i EOG oraz Szwajcarsko-Polskim Programem Współpracy.

Między fiordami - filmy z Norwegii

Norweskie filmy będą wyświetlane w ramach sekcji „Między fiordami - filmy z Norwegii”. Będą to filmy aktorskie, animacje i dokument.

Norweska sekcja na Młodych Horyzontach to połączenie poczucia humoru z tematami ważnymi dla młodej widowni.

Mamy tutaj na przykład:

  • piękną, opakowaną świątecznie historię o psotnym smoku (Jak ocalić smoka),
  • parę młodych detektywów, którzy razem ze swoim psem rozwiązują zagadki (Operacja Człowiek w Czerni),
  • historię dziewczynki, która chce nauczyć się tańczyć żeby spodobać się przystojnemu hip-hopowcowi (Dancing Queen).

Pełną listę 20 filmów w sekcji „Między fiordami - filmy z Norwegii” znajdziecie na stronie internetowej festiwalu. 14 z nich będzie dostępnych online.

Szwajcarskie inspiracje

Zawiedzeni nie będą też fani szwajcarskich filmów dla najmłodszych. Na festiwalu czeka na nich 6 produkcji z kraju gwardii papieskiej:

  • Dzicy,
  • Mysi domek. Sam i Julia – 6 odcinków (także online),
  • Pieczenie z Borysem (także online),
  • Dryfująca gitara (także online),
  • Yuku i magiczny kwiat (także online), 
  • Wielka wyprawa Molly (także online).

Informacje o filmach znajdziecie na stronie internetowej festiwalu.

O festiwalu

Filmy w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty można oglądać w kinach od 28 września do 6 października 2024 roku. Lista kin w kilkunastu miastach polski dostępna jest na stronie internetowej festiwalu.

Festiwal online trwa od 10 do 27 października 2024 r. 

O funduszach

Fundusze Norweskie i EOG to pieniądze, które Islandia, Liechtenstein i Norwegia przeznaczają na rozwój kilkunastu tzw. nowych krajów UE (przystąpienie do Unii w 2004 r. i później) oraz dla Grecji i Portugalii. Polska korzysta z tych funduszy od 2004 roku, czyli już od 20 lat. Obecnie kończy się III edycja Funduszy Norweskich i EOG. Polska jest jej największym beneficjentem. Nasz kraj otrzymał 809,3 mln euro na inwestycje dotyczące m.in. przedsiębiorczości, innowacji, badań naukowych, środowiska czy sprawiedliwości. 

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (potocznie: Fundusze Szwajcarskie) to program, w ramach którego dzielone są fundusze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju (swoje programy ma też kilkanaście innych krajów). Obecnie mamy II edycję Funduszy Szwajcarskich dla Polski. Szwajcaria przyznała naszemu krajowi 320,1 mln na rozwój miast oraz badania naukowe i innowacje. Wdrażanie (kwalifikowalność wydatków) drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w grudniu 2029 roku.