Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Seniorzy i młodzi mają swoje miejsca w Hrubieszowie

Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów i pracownia robotyki ConceptLAB – z tych dwóch miejsc mogą od stycznia korzystać mieszkańcy Hrubieszowa.

40 lat temu, w nieistniejącym już warszawskim kinie Skarpa, odbyła się premiera kultowej dziś „Seksmisji” Juliusza Machulskiego. Równie kultowy jak sam film jest bon mot, który wypowiada Max grany przez Jerzego Stuhra:

"Kierunek - wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja."

Wtedy te słowa miały mocno prześmiewczy charakter. Dość powiedzieć, że cenzura w Polsce wycięła fragment o wschodzie i cywilizacji, a w ZSRR film wyświetlany był w skróconej wersji.

Pewnie zastanawiasz jak powiązać tę dykteryjkę z Hrubieszowem. Już tłumaczę. Hrubieszów jest najdalej na wschód wysuniętym Polskim miastem. Naciągane skojarzenie? Być może, ale dzięki temu, co miasto robi z pomocą Funduszy Norweskich i EOG, słowa o cywilizacji na wschodzie przestają śmieszyć, a stają się wyrazem uznania dla miasta, które dba o potrzeby swoich mieszkańców – najmłodszych i tych nieco starszych.

Spotkanie seniorów z burmistrzem Hrubieszowa Martą Majewską (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)
Spotkanie seniorów z burmistrzem Hrubieszowa Martą Majewską (fot. Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów)

Ciepło i opieka

W Hrubieszowie 1/3 mieszkańców to osoby powyżej 60 roku życia.

"Dom, jak sama nazwa wskazuje, ma być takim miejscem, które będzie się seniorom z domem kojarzyło, czyli z ciepłem i opieką. Taki też był cel, kiedy podejmowaliśmy decyzję o utworzeniu Dziennego Domu Pobytu dla Seniora w Hrubieszowie. To miejsce, w którym seniorzy mogą spędzić czas aktywnie i bezpiecznie– mówiła w lipcu 2023 roku burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska w wypowiedzi dla Katolickiego Radia Zamość. 

Pół roku później, w styczniu 2024 roku dom otworzył swoje drzwi dla seniorów. Na razie seniorzy spędzają wspólnie czas w tymczasowej lokalizacji – przy ul. 3 Maja 6, ale wkrótce się to zmieni. W czerwcu zakończy się remont dworku przy ul. Staszica 9, który stanie docelową siedzibą placówki.

Dworek przy ul Staszica 9, w którym docelowo będzie mieścił się Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)Dworek przy ul Staszica 9, w którym docelowo będzie mieścił się Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)

Aktywni seniorzy

Już teraz starsi Hrubieszowianie korzystają z różnych zajęć. Na początku marca odwiedzili ich policjanci, którzy w ramach akcji „Oszustom Stop”, radzili seniorom jak nie dać się oszukać „na wnuczka” albo „na policjanta”. Mówili również o bezpieczeństwie seniorów na drodze i podkreślali jak ważne jest to, by nosić elementy odblaskowe.

Kilka tygodni temu seniorzy spotkali się z Agnieszką Stankiewicz, która pracuje jako psycholog w hrubieszowskim Zakładzie Karnym, i wzięli udział w zajęciach relaksacyjnych.

Z początkiem marca ruszyły zajęcia z muzykoterapii. Seniorzy uczestniczą też w dostosowanych do ich wieku ćwiczeniach fizycznych oraz zajęciach artystycznych.

Zajęcia gimnastyczne dla seniorów (fot. Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów)Zajęcia gimnastyczne dla seniorów (fot. Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów)

Wzorce z Norwegii

Planując tego rodzaju wsparcie dla seniorów hrubieszowscy samorządowcy korzystają z najlepszych wzorców. Współpracują z norweską gminą Elverum, która ma duże doświadczenie w prowadzeniu w opiece nad osobami starszymi i aktywizacji seniorów.

W listopadzie 2023 roku urzędnicy odwiedzili Elverum. Na miejscu obserwowali jak działa ośrodek mieszkalno-opiekuńczy Jotuntoppen, przyglądali się pracy uczestników warsztatów tekstylnych Askeladden oraz funkcjonowaniu centrum aktywności Sundsvol.

Wizyta hrubieszowskich samorządowców w Elverum w Norwegii (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)
Wizyta hrubieszowskich samorządowców w Elverum w Norwegii (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)

Tymczasem w docelowej siedzibie Dziennego Domu Pobytu dla Seniorów prace remontowe idą pełną parą. Zgodnie z umową, inwestycja powinna być gotowa najpóźniej 9 czerwca 2024 roku. W dworku przy ul. Staszica 9 powstaną m.in. punkt rehabilitacyjny, salon relaksacyjny, pokój wypoczynkowy, sanitariaty oraz pomieszczenia kuchenne i gospodarcze.

"Planujemy również stworzenie „Niezbędnika seniora” zawierającego podstawowe informacje przydatne dla osoby starszej np. wykaz telefonów alarmowych, adresów i numerów telefonów najważniejszych instytucji publicznych, instytucji zdrowotnych, organizacji pozarządowych oraz aptek" – czytamy na stronie internetowej projektu.

Spotkanie seniorów z psychologiem (fot. Dzienny Dom Pobytu Seniorów)Spotkanie seniorów z psychologiem (fot. Dzienny Dom Pobytu Seniorów)

Transformersy z Hrubieszowa

Ten artykuł zaczął się od cytatu z Seksmisji. Być może powinien zacząć się od Transformersów. W Hrubieszowie urodził się Henry Orenstein. To postać niezwykła. W czasie wojny był więźniem kilku obozów koncentracyjnych. Po wojnie tworzył wynalazki, prowadził różne firmy i zajmował się filantropią. Opatentował między innymi Transformersy – zabawki, które z robotów przekształcają się w auta i na odwrót. Najmłodsi znają je na pewno z filmów, które kilka lat temu szturmowały box office.

Dlaczego o tym piszemy? 30 stycznia 2024 r. otwarto w Szkole Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie pracownię robotyki ConceptLAB

"Inspiracją utworzenia pracowni był Henry Orenstein. Ta pracownia miała upamiętniać jego osobę. Cały wystrój jest inspirowany robotami, Transformersami. Lokalizacja pracowni ConceptLAB też nie jest przypadkowa. Na budynku Szkoły Podstawowej nr 3 kilka lat temu powstał mural, który przedstawia postać Henryka Orensteina. To jest kontynuacja zamierzonych planów, które miasto realizuje, upamiętniając tę postać" – wyjaśnia Anna Wójcik-Dąbrowska z Biura Projektów Rozwój Lokalny Urzędu Miasta Hrubieszów w wypowiedzi dla Polskiego Radia Lublin. 

Otwarcie pracowni robotyki ConcepLAB w Hrubieszowie (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)
Otwarcie pracowni robotyki ConcepLAB w Hrubieszowie (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)

Programowanie rozwoju

"ConceptLAB to kreatywny świat klocków konstrukcyjnych i wprowadzenie do robotyki, do idei IoT (Internetu Rzeczy) oraz IoE (Internetu Wszechrzeczy)" – czytamy na stronie projektu.

W prowadzone są zajęcia z programowania i projektowania. W ramach ConceptLAB-u stworzone zostały stanowiska projektowania, prototypownia oraz testowania w obszarach:

  • wydruku 3D,
  • projektowania z wykorzystaniem narzędzi CAD i innych,
  • stanowisko narzędziowe (np. podstawowe narzędzia stolarskie, elektroniczne i elektryczne itp.),
  • prywatna chmura obliczeniowa (serwer).

Otwarcie pracowni robotyki ConcepLAB w Hrubieszowie (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)Otwarcie pracowni robotyki ConceptLAB w Hrubieszowie (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)

W lutym w ConceptLAB rozpoczęły się szkolenia dla nauczycieli.

"Też zdobędą nowe umiejętności, którymi później będą dzielić się ze swoimi uczniami. Na pewno to duży krok ku przyszłości, ku temu, by nasze dzieci wychodziły z Hrubieszowa z lepszymi umiejętnościami, nabywały tych kompetencji, ale też nie bały się obsługiwania różnego sprzętu, z którym na pewno też się kiedyś spotkają" – mówi tym samym materiale Polskiemu Radiu Lublin Marzena Bednarczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie.

Kompleksowy projekt

Utworzenie pracowni robotyki i Dziennego Domu Pobytu dla Seniorów to tylko dwa elementy dużo większego projektu, który z pomocą Funduszy Norweskich i EOG realizuje Hrubieszów. Przedsięwzięcie nazywa się „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” i obejmuje m.in.:

  • utworzenie środowiskowej pracowni EkoLab oraz zakup nowych pojemników do segregacji śmieci,
  • budowę Hrubieszowskiego Centrum Komunikacyjnego,
  • uporządkowanie przestrzeni miejskiej i dostosowanie do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami
  • promocję miasta, np. poprzez opracowanie i wydanie publikacji na temat historycznego Hrubieszowa (w tym jego podziemi) oraz opracowanie audio przewodnika i mapy spaceru po atrakcjach turystycznych w centrum Hrubieszowa,  
  • opracowanie strategii „otwartego rządzenia” w Urzędzie Miasta Hrubieszów,
  • nawiązanie współpracy bilateralnej z Miastem Elverum,
  • utworzenie Kreatywnego Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej w Hrubieszowie.

Pojemniki do segregacji śmieci zakupione w ramach projektu (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)
Pojemniki do segregacji śmieci zakupione w ramach projektu (fot. Urząd Miasta Hrubieszów)

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu oraz profilu na Facebooku. Tam publikowane są informacje o wydarzeniach w projekcie.

Na projekt miasto pozyskało 15,33 mln zł z Funduszy Norweskich i EOG w ramach programu Rozwój Lokalny

Konferencja zamykająca projekt, która odbyła się 6 marca w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie (fot. Urząd Miasta Hrubieszowa)
Konferencja zamykająca projekt, która odbyła się 6 marca w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie (fot. Urząd Miasta Hrubieszowa)