Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wspieramy akcję Żonkile

Przypnij żółtego żonkila na znak pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo. Fundusze Norweskie i EOG od lat wspierają tę akcję.

"Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!"– tak 16 maja 1943 roku napisał w swoim raporcie Jürgen Stroop.

Stroop był niemieckim nazistą, zbrodniarzem wojennym, który przeprowadził likwidację getta warszawskiego, podczas której stłumiono powstanie w getcie.

Dzisiaj obchodzimy 81. rocznicę wybuchu tego powstania. Na znak pamięci, przypinamy do ubrania żółtego żonkila.

Symbol akcji Żonkile (fot. M. Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich Polin)
Papierowy żonkil - symbol akcji Żonkile (fot. M. Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich Polin)

Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składania każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.

Nosząc żółtego żonkila pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Jest to wyraz naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile jest częścią projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Projekt otrzymał dofinansowanie z Funduszy Norweskich i EOG w ramach Programu Kultura. Oprócz akcji Żonkile, w ramach projektu zorganizowano tysiące wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych.

Organizatorem akcji Żonkile jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Więcej o historii powstania w getcie przeczytasz, obejrzysz i posłuchasz na stronie muzeum Polin.

Więcej o akcji Żonkile przeczytasz w artykule „Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?".