Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wystawa plenerowa „Znamy się od dawna i mamy na to papiery. Relacje Polski z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem w świetle zbiorów Archiwów Państwowych” w Warszawie

Nietypowa bryła 

Wystawa składa się z 6 dwustronnych ekspozytorów, nawiązujących do motywu regału archiwizacyjnego oraz ikon dokumentów. Główna płaszczyzna bryły służy prezentacji wątku historycznego: krótkiego opisu kontekstu historycznego oraz skanów dokumentów. Na przodzie bryły-dokumentu zamontowane są plansze przeznaczone do prezentacji współczesnych projektów finansowanych z Funduszy Norweskich i EOG. Umieszczenie ich na osobnych planszach, wysuniętych w stosunku do brył z materiałami archiwalnymi, ma symbolicznie wskazać na przenikanie się wątków teraźniejszych z historycznymi, a zarazem na bliskość współczesnych projektów Funduszy Norweskich i EOG  wobec odbiorców (te plansze są bliżej widza). 

Dokumenty historyczne

Wystawa prezentuje starannie wyselekcjonowane materiały z Archiwum Państwowego w Opolu, Gdańsku, Częstochowie, Archiwum Akt Nowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz  innych placówek. Wśród eksponatów znalazły się m.in.:

  • Dokumenty z XVII wieku: Świadectwa wyprawy Daniela Vettera na Islandię w 1613 roku oraz historie księcia Karola z rodu Liechtensteinów, który władał częścią Śląska.
  • Korespondencja dyplomatyczna: Pismo posła Norwegii, wysłane z Paryża, informujące o uznaniu niepodległości Polski przez Króla Norwegii Haakona VII.
  • Materiały fotograficzne: Zdjęcie krajobrazu Spitzbergenu wykonane w 1934 roku przez kapitana Antoniego Zawadzkiego, uczestnika Polskiej Wyprawy Polarnej oraz dokumenty związane z organizacją tej ekspedycji. 

Informacje o współczesnych projektach realizowanych dzięki Funduszom Norweskim i EOG

Obok historycznych dokumentów wystawa prezentuje informacje o wybranych, współczesnych projektach zrealizowanych w ostatnich 20 latach dzięki Funduszom Norweskim i EOG. Zostały one tematycznie powiązane z prezentowanymi archiwaliami, tworząc pomost między przeszłością a teraźniejszością. I tak, np. obok opisu wyprawy na Spitzbergen znajdziemy informacje o badaniach, które polscy naukowcy prowadzą w europejskiej części Arktyki. Natomiast obok XVII-wiecznej kroniki Vettera z jego opisami islandzkiej przyrody, znajdziemy opis wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi i islandzkimi nauczycieli biologii.

Ekspozycja wystawy 

Wystawa jest mobilna i eksponowana od marca do czerwca br. Odwiedziliśmy już: Katowice, Kraków oraz Warszawę, a przed nami: Poznań, Gdańsk, Wrocław. 

Kolejnym przystankiem po Warszawie jest Poznań. Zapraszamy na Plac Wolności od 30 kwietnia.

Szczegółowe informacje o wystawie eog.gov.pl/wystawa

  • Wystawa w Warszawie

    Wystawa w Warszawie

  • Wystawa w Warszawie

    Wystawa w Warszawie

  • Wystawa w Warszawie

    Wystawa w Warszawie

  • Wystawa w Warszawie

    Wystawa w Warszawie

  • Wystawa w Warszawie

    Wystawa w Warszawie