Informacje o projekcie
- Projekt: NEMESIS - nowoczesny model systemu śledczego w zakresie przestępstw seksualnych
- Beneficjent: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu
- Partnerzy: University of Oslo
- Program: Sprawy Wewnętrzne
- Zasięg projektu: Poznań, woj. wielkopolskie
- Przyznane dofinansowanie: 582 675 euro
- Okres realizacji projektu: 22.04.2021-30.06.2023
- Strona internetowa
Innowacyjne metody zwalczania przestępczości seksualnej
Cel projektu too graniczenie przestępczości seksualnej i handlu ludźmi poprzez rozpoznawanie zagrożeń, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, dzielenie się nowymi metodami ścigania sprawców i podniesienie świadomości uczestników na temat skali zagrożenia.
W ramach projektu:
- wyposażono Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w specjalistyczną linię badawczą do przeprowadzania badań genetycznych, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie szybkich i skutecznych ekspertyz kryminalistycznych w przypadku przestępstw seksualnych,
- opracowano metodykę i algorytm przeprowadzania badań w sprawach przestępstw na tle seksualnym, zwłaszcza w przypadku złożonych przestępstw,
- rozwijano wiedzę policjantów i pracowników cywilnych policji na temat metod ujawniania śladów biologicznych, opierając się na doświadczeniach polskich i zagranicznych instytucji naukowych (w ramach projektu KWP w Poznaniu współpracuje z Wydziałem Kryminologii i Socjologii Prawa Uniwersytetu w Oslo, posiadającym doświadczenie w zwalczaniu przestępstw seksualnych).
Jak czytamy na stronie projektu: „Pracownicy cywilni i policjanci z laboratoriów kryminalistycznych często są cichymi bohaterami wielu medialnych sukcesów Polskiej Policji. Nie przesłuchują świadków, nie biorą udziału w zatrzymaniach osób, nie przedstawiają im zarzutów. Jednak bez ich specjalistycznej wiedzy, skrupulatności i determinacji - wykrycie sprawcy przestępstwa byłoby niemożliwe”.
Dzięki projektowi do laboratorium kryminalistycznego został zakupiony szereg nowoczesnych sprzętów, w tym: separator komórkowy, koncentrator komórkowy, automat do ekstrakcji DNA, wirówki z chłodzeniem i rotorem horyzontalnym oraz homogenizator ultradźwiękowy. Dzięki nim genetycy mogą określić dokładny profil DNA sprawcy, nawet przy bardzo skąpym materiale badawczym.
Technologia wprowadzana w Laboratorium Kryminalistycznym w Poznaniu jest jedyną tego rodzaju w Polsce. Poza tym jest stosowana jedynie przez śledczych w pięciu krajach na świecie (Stany Zjednoczone, Chiny, Niemcy, Szwajcaria i Włochy).
Przykładowe efekty
- zakup specjalistycznego sprzętu do przeprowadzania badań genetycznych,
- seminarium szkoleniowe dla służby kryminalnej dotyczące tematyki projektu (8-10 listopada 2022 r.),
- seminarium szkoleniowe dla śledczych dotyczące tematyki projektu (7-9 grudnia 2022 r.).