Wszystkie programy i działania finansowane w ramach Funduszy norweskich i EOG opierają się na wspólnych wartościach, takich jak poszanowanie godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość, praworządność i poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.
Działania Krajowego Punktu Kontaktowego oraz Operatorów Programów i Beneficjentów podejmowane są w duchu hasła „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”, w zgodzie z zasadami niedyskryminacji zawartymi w „Blue Book” (Priority sectors and programme areas 2014-2021).
Uczestnicy procesu wdrażania Funduszy norweskich i EOG są związani szeregiem przepisów prawa międzynarodowego oraz krajowego, zobowiązującego do przestrzegania zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przesłankę – płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
Poniżej znajduje się katalog najważniejszych aktów prawnych dotyczących tego zagadnienia:
- Umowa między Unią Europejską, Islandią, Księstwem Liechtensteinu i Królestwem Norwegii w sprawie mechanizmu finansowego EOG na lata 2014-2021 – art. 1 ust. 2 protokołu 38C (PDF)
- Regulacje w sprawie wdrażania Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) na lata 2014-2021 – art. 1.3 ust. 1 oraz art. 7.4 ust. 1 oraz Regulacje w sprawie wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 - art. 1.3 ust. 1 oraz art. 7.4 ust. 1 (PDF)
- Europejska Konwencja Praw Człowieka – art. 14 (PDF)
- Karta Praw Podstawowych UE – art. 21 (PDF)
- Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania – Rozdział 2 (PDF)
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej – Rozdział II (PDF)
- Kodeks pracy – Rozdział IIaKodeks pracy – Rozdział IIa (PDF)
- W toku realizacji inicjatyw finansowanych ze środków Funduszy norweskich i EOG wcielane są też w życie założenia Programu Dostępność Plus, którego celem jest zapewnienie równego i swobodnego dostępu do dóbr, produktów, usług i możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Więcej szczegółów na stronie dostepnoscplus.gov.pl